Menu

Turneringsplan for Billardturneringen 2017

image
Kim Sindahl & Janus K. Gjøe
22. december 2016 kl. 22:58
Billardturneringen, sponsoreret af Old Boys Foreningen, er i fuld gang. Turneringsregler samt alle puljer og spilledatoer kan læses herunder.

REGLER

Klubmesterskabet i Billard (Billardturneringen), spilles efter klubbens skrevne og uskrevne regler for skomager-billard.

I alle puljer spiller hver spiller, 1 kamp mod hver af de andre spillere i puljen. Hver kamp spilles bedst af 3 sæt, med hvert sæt startende fra 50 point.
- En kamp er afgjort når den første spiller har vundet 2 sæt. Hver kamp kan da ende enten 2-1 eller 2-0 i sæt.
- Det endelige resultat i point- og sæt-score, kan blive afgørende i tilfælde hvor to eller flere spillere har samme antal sejre.

Til hver kamp udvælges, blandt de øvrige tilstedeværende, henholdsvis en tavlefører samt en kampleder. Begge skal forholde sig neutrale, og skal dømme i henhold til reglerne.

Kamprækkefølgen i hver pulje, findes ved lodtrækning.

 

AVANCEMENT

Turneringen består af 7 indledende puljer, 5 mellempuljer, 2 semifinalepuljer og 1 finale.
- Fra hver af de indledende puljer avancerer 3 spillere.
- Fra hver mellempulje avancerer 2 spillere.
-
Fra hver semifinalepulje avancerer 3 spillere til finalen.

 

PLACERING

Spillernes endelige placering i hver pulje, afgøres efter følgende rækkefølge:

  • Flest sejre
  • Bedste sæt-difference
  • Bedste point-difference

I tilfælde af forsat lighed mellem flere spillere:

  • Flest sejre i kampe mellem de implicerede spillere
  • Bedste sæt-difference i kampe mellem de implicerede spillere
  • Bedste point-difference i kampe mellem de implicerede spillere

 

PULJEOVERSIGT

Pulje 1     -     Mandag d. 9. Januar
1. Gert Jedig

2. Hans Overdahl
3. Bjarne Schacke
(Udeblevet) Christina Elley
(Udeblevet) Nanna Schmidt
(Puljeskema, Pulje 1)

Pulje 2     -     Mandag d. 16. Januar
1. Flemming Fifa Jensen

2. Lars Pedersen
3. Ettore Franco Scarpi
4. Casper Christensen
(Udeblevet) Anders Hove
(Puljeskema, Pulje 2)

Pulje 3     -     Mandag d. 23. Januar
1. Keld Justesen
2. Finn Maler Hansen
3. Leo Jakobsen

4. Thomas Jakobsen
5. Line Pedersen
(Puljeskema, Pulje 3)

Pulje 4     -     Mandag d. 30. Januar
1. Morten Jacobsen
2. Frank Wonsyld
3. Søren Palm
4. Flemming Dehn
- Frank Shimmy Kristoffersen (Afbud)
(Puljeskema, Pulje 4)

Pulje 5     -     Onsdag d. 22. Februar
1. Kim Sindahl
2. Kim Elley
3. Martin Persson
4. Jan Robert Nielsen

5. Stig Jeske Hansen
(Puljeskema, Pulje 5)

Pulje 6     -     Onsdag d. 8. Februar
1. Janus K. Gjøe
2. Brian Glenne

3. Anders Nielsen
4. Kasper Joey Johansen
(Puljeskema, Pulje 6)

Pulje 7     -     Mandag d. 27. Februar
1. Steffen Søberg
2. Tommy Spurv Bjergsted
3. Mike Bjergsted

4. Thomas Oksen
(Udeblevet) Christian Brostrøm
(Puljeskema, Pulje 7)

 

Mellempulje 1     -     Mandag d. 6. Marts
1. Søren Palm
2. Gert Jedig

3. Flemming Fifa Jensen
4. Leo Jakobsen
(Puljeskema, Mellempulje 1)

Mellempulje 2     -     Onsdag d. 8. Marts
1. Keld Justesen
2. Morten Jacobsen
3. Anders Nielsen
4. Mike Bjergsted
5. Martin Persson
(Puljeskema, Mellempulje 2)

Mellempulje 3     -     Mandag d. 13. Marts
1. Kim Sindahl
2. Lars Pedersen
3. Hans Overdahl
4. Brian Glenne
(Puljeskema, Mellempulje 3)

Mellempulje 4     -     Onsdag d. 15. Marts
1. Janus K. Gjøe
2. Tommy Spurv Bjergsted
3. Frank Wonsyld
4. Bjarne Schacke
(Puljeskema, Mellempulje 4)

Mellempulje 5     -     Onsdag d. 22. Marts
1. Steffen Søberg
2. Ettore Franco Scarpi
3. Kim Elley
4. Finn Maler Hansen

(Puljeskema, Mellempulje 5)

 

Semifinale 1     -     Mandag d. 27. Marts
1. Keld Justesen
2. Søren Palm
3. Lars Pedersen
4. Tommy Spurv Bjergsted
5. Ettore Franco Scarpi

(Puljeskema, Semifinale 1)

Semifinale 2     -     Onsdag d. 29. Marts
1. Gert Jedig
2. Janus K. Gjøe
3. Steffen Søberg
4. Kim Sindahl
5. Morten Jacobsen
 
(Puljeskema, Semifinale 2)

 

Finale     -     Lørdag d. 1. April
1. Gert Jedig

2. Janus K. Gjøe
3. Steffen Søberg
4. Lars Pedersen
5. Ettore Franco Scarpi
6. Søren Palm
(Puljeskema, Finale)

** Keld Justesen har meldt afbud til finalen.
- Avancement tilfalder Tommy Spurv Bjergsted, som dog også har meldt afbud til finalen.
- Avancement tilfalder Ettore Franco Scarpi.